LAT
 Krimuldas novada dome / _ Aktualitātes _____
Krimuldas novada dome
·  Lauku uzņēmējiem
·  Nedēļa novadā
·  Informācija par semināriem
Krimuldas novada dome
Parka iela 1, Ragana,
Krimuldas pagasts,Krimuldas novads
Latvija, LV-2144

+371 67976868
+371 67976869
dome@krimulda.lv

ceturtdiena, 03. decembris, 2020         

   
102503

Krimuldas novads piedalās UNESCO nedēļā “Izstāsti mantojumu”
10.10.2018


Dabas mantojums - Lēdurgas dendroloģiskie stādījumi


Krimuldas novada Lēdurgas pagastā atrodas ievērojams apskates objekts - dabas piemineklis ,,Lēdurgas dendroloģiskie stādījumi’’ un tā kopējā platība ir 47,2 ha. Teritorijas lielākā daļa 29,9 ha ir Krimuldas novada pašvaldības īpašumā, bet pārējā – pieder privāti zemes īpašniekiem īpašumā. Lielāko daļu dabas pieminekļa teritorijas aizņem mežs, bet citzemju kokaugu un krūmu sugu stādījumi aizņem 9,6 ha lielu platību pašvaldības īpašumā Lēdurgas Dendroparks. Dendroloģisko stādījumu izveidošanu Lēdurgā 1973.gadā uzsāka Arvīds Janitens. Tie caurvijas Lēdurgas pagasta centrālajai daļai un ir viena cilvēka mūža darbs. Valsts nozīmes aizsargājamās dabas teritorijas statuss (ĪADT) Lēdurgas dendroloģiskajiem stādījumiem piešķirts 1987. gadā. Lēdurgas dendroloģiskie stādījumi ir vieni no lielākajiem nevalstiskas cilmes kokaugu krājumiem Latvijā. Vairākiem no dabas pieminekļa teritorijā sastopamajiem citzemju kokaugu taksoniem šī ir viena no retajām vai, iespējams, vienīgā vieta Latvijā. Teritorijā atrodas nozīmīgas sēklas ražojošas introducēto kokaugu audzes, kas dod vērtīgu, Ziemeļvidzemes apstākļos aklimatizētu stādu un sēklu materiālu. Dabas pieminekļa teritorijā atrodas arī Lēdurgas jeb Mudurgas dižakmens ( Lēdurgas laukakmens), kā arī 1dižkoks un 6 potenciālie dižkoki.

Ilgu laiku bez pastāvīgiem palīgiem un pa laikam nesaprasts un apšaubīts, paralēli kolhoza “Lēdurga” dārznieka darbam Arvīds Janitens saimniecības maz izmantotā tīrumu, meža un pārpurvotu pļavu platībā sāk stādīt kokus, krūmus un ziemciešu puķes. Dārznieks 2003.gadā par savu milzīgo ieguldījumu saņēma augsto apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni. Ap 1993.gadu Nacionālā botāniskā dārza dendrologa prof. Raimonda Cinovska vadībā tika veikta pirmā inventarizācija - pētniecība Lēdurgas dendroloģiskajā stādījumā, kuras rezultātā konstatēja 939 koku un krūmu sugas, pasugas, varietātes un šķirnes. Atkārtotu inventarizāciju 2005. gadā veica dr.biol. Andris Zvirgzds. Tika ņemti uzskaitē 916 citzemju kokaugi un krūmi. Abas iepriekšējās inventarizācijas bija par pamatu dendrologa Andreja Svilāna 2014.gadā uzsāktajai inventarizācijai Lēdurgas Dendroparkā un pastāvīgai turpmākai, ikgadējai citzemju augu stāvokļa novērošanai, pētīšanai un to īpatnību analizēšanai.

Ap 1999. gadu, kad dārznieks sasniedza jau cienījamu vecumu, viņam parka uzturēšanas darbos talkā nākusi Karoļa Treija ģimene, kura gadu gaitā izveidoja stādu audzētavu no parkā augošajiem augiem. Ar lielu atdevi un mīlestību pret augiem, tā saimniekojusi un rūpējusies par parka saglabāšanu līdz 2011. gadam, bet pēc tam parks palicis bez apsaimniekotāja. Rūpes par parka apsaimniekošanu 2012. gadā pēc teritoriālās reformas ir uzņēmusies Krimuldas novada dome, kura pieņēma lēmumu izveidot Krimuldas novada pašvaldības struktūrvienību ar nosaukumu Lēdurgas Dendroparks. Jau 2013. gadā parks atsāka savu darbību.

Kopš 2014.gada rudens Lēdurgas Dendroparka vadītāja Ilze Rubīna ieguldījusi lielu darbu, lai atstāto mantojumu varētu veiksmīgi saglabāt, apsaimniekot, attīstīt un, lai sabiedrībai būtu to iespējams ar interesi apmeklēt arī mūsdienās. Pēdējo gadu laikā Dendroparks piedzīvojis daudz pārmaiņas, jo tajā ik gadu tiek realizēti dažādi projekti tā attīstībai. Lielākais veikums vairāku gadu garumā ir izstrādātais dabas aizsardzības plāns ,, Lēdurgas dendroloģiskajiem stādījumiem’’, kas ir par pamatu turpmākajai attīstībai un projektiem. 2018. gadā parkā noslēdzies labiekārtošanas darbu projekts dabas aizsardzības plāna ieviešanas 1.kārtai, rezultātā iegūstot rekonstruētus un jaunus gājēju celiņus, sakoptu koku vēsturisko aleju, pie stādījumiem izvietotas informatīvas plāksnes ar kokaugu nosaukumiem, kā arī izveidots Horoskopa koku aplis un Spēka taka. Nesen administratīvajā ēkā izveidots tūrisma informācijas punkts un novada vēstures ekspozīcija, kurā ir iespēja izmēģināt seno amatu prasmes, iepazīt senos darbarīkus un noklausīties interesantu stāstījumu par novada vēsturi.

Lēdurgas Dendroparkā aptuveni 12 hektāru plašajā parka dendroloģiskajā daļā patlaban var aplūkot aptuveni 1000 dažādu citzemju koku un krūmu sugu. Izceļama ir kļavu kolekcija, kurā aug vairāk kā 12 dažādu sugu kļavas, jaunais rododendru dārzs ar ap 60 krāšņiem augiem, kā arī hortenziju pļava, kurā jau nākamajās sezonās priecēs 61 jauns, ziedošs krūmiņš. Tāpat Dendroparkā ir vēl citi īpašie augi un koki, piemēram, aprīlī tajā bagātīgi zied koku karalienes magnolijas, maigos sārtos toņos plaukst no Tālajiem Austrumiem atceļojušas katsuras, bet no Ziemeļamerikas  – hemlokegles un daudz daudz citu koku un krūmu. Bet meža parka teritorijā staigājot pa Spēka taku var apskatīt aizsargājamus putnus, zīdītājus, piemēram, sikspārņus, kā arī aizsargājamu sugu kukaiņus - spožās skudras.

Lēdurgas Dendroparks ir vērtīga teritorija zinātniskai izpētei un mācību objekts skolu audzēkņiem, dendroloģijas un ainavu dārzniekiem – projektētājiem. Teritorija ir nozīmīgs apskates objekts interesentiem un tūristiem, kā arī iecienīta vietējo iedzīvotāju pastaigu un atpūtas vieta. #unesconedela2018


Mantojuma stāstnieks: Krimuldas novada domes attīstības nodaļa sadarbībā ar Lēdurgas Dendroparka vadību. 

  
  
 
 
      Atpakaļ
<< Decembris 2020 >>
POTCPSSv
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031